TopGun Basketball Winter Standings / Playoffs 2020-2021

2021 DYNAMIC TopGun Winter League Playoffs

SILVER Pre-MS Division Playoffs:

Game 1 - Wed. Jan. 20 - 6:45pm @ CovDay - Fresno State vs Clemson

Game 2 - Wed. Jan. 20 - 7:45pm @ CovDay - Seton Hall vs Rutgers

Championship Game - Sat. Jan. 23 - 4:30pm @ United Faith Varsity Gym - Winner of Game #1 vs Winner of Game #2


RED MS Division Playoffs:

Game 1 - Mon. Jan. 18 - 6:45pm @ CovDay - Army-West Point (W) vs Cornell (L)

Game 2 - Mon. Jan. 18 - 7:55pm @ CovDay - South Carolina (W) vs Davidson (L)

Game 3 - Tues. Jan. 19 - 5:20pm @ Comenius - Texas (W) vs Oregon (L)

Game 4 - Tues. Jan. 19 - 6:20pm @ Comenius - Texas (L) vs North Carolina (W)

Game 5 - Thurs. Jan. 21 - 6:20pm @ Comenius - Army-West Point vs South Carolina

Game 6 - Thurs. Jan. 21 - 7:20pm @ Comenius - Ohio State vs North Carolina

Championship Game - Sat. Jan. 23 - 3:30pm @ United Faith Varsity Gym - Winner Game #5 vs Winner Game #6


WHITE MS Division Playoffs:

Game 1 - Tues. Jan. 19 - 7:30pm @ Comenius Gym - UCLA (W) vs South Florida (L)

Game 2 - Thurs. Jan. 21 - 5:20pm @ Comenius Gym - Charlotte vs Michigan State

Game 3 - Sat. Jan. 23 - 5:35pm @ United Faith Gym - Kentucky vs Syracuse

Game 4 - Sat. Jan. 23 - 6:30pm @ CovDay Gym - UCLA vs Winner of Game #2

Championship Game - Mon. Jan. 25 - 7pm @ CovDay Gym - Winner of Game #3 vs Winner of Game #4


BRONZE HS Division Playoffs:

Game 1 - Sat. Jan. 23 - 6:35pm @ United Faith Gym - RAPTORS vs KNICKS

Game 2 - Sat. Jan. 23 - 7:40pm @ CovDay Gym - MAVS vs PACERS

Championship Game - Tues. Jan. 26 - 8pm @ CovDay Gym - Winner of Game #1 vs Winner of Game #2


SILVER HS Division Playoffs:

Game 1 - Sat. Jan. 23 - 2pm @ CovDay Gym - SUNS vs LAKERS

Game 2 - Sat. Jan. 23 - 7:40pm @ United Faith Gym - BOBCATS vs CLIPPERS

Championship Game - Wed. Jan. 27 - 7:50pm @ CovDay Gym - Winner of Game #1 vs Winner of Game #2


GOLD HS Division Playoffs:

Game 1 - Sat. Jan. 23 - 3:05pm @ CovDay Gym - TRAILBLAZERS vs WARRIORS

Game 2 - Sat. Jan. 23 - 4:10pm @ CovDay Gym - MAGIC vs CELTICS

Game 3 - Sat. Jan. 23 - 5:20pm @ CovDay Gym - HEAT vs HAWKS

Game 4 - Mon. Jan. 25 - 8pm @ CovDay Gym - Winner of Game #1 vs Winner of Game #3

Championship Game - Tues. Jan. 26 - 7pm @ CovDay Gym - Winner of Game #2 vs Winner of Game #4


TopGun Standings 2020-21:

SILVER (Pre-Middle School) Division

Clemson Tigers - 6-1

Seton Hall Pirates - 4-3

Rutgers Scarlet Knights - 3-4

Oregon Ducks - 3-5

Fresno State Bulldogs - 1-6


RED (Middle School 2) Division

Army-West Point Knights - 7-0-1

South Carolina Gamecocks - 7-2

The Ohio State Buckeyes - 5-2

Davidson Wildcats - 5-4

Cornell Big Red - 4-4

North Carolina Tarheels - 2-5

Liberty Flames - 2-5-1

Texas Longhorns - 1-6


WHITE (Middle School 1) Division

Ucla Bruins - 7-1

Kentucky Wildcats - 6-2

Syracuse Orange - 4-4

Michigan State Spartans - 3-4

Charlotte 49ers - 4-4

South Florida Bulls - 0-8


HS DIVISION

*Teams are matched-up to play based on talent and experience. Playoffs will be divided into Gold Div., Silver Div., and Bronze Div. Playoffs

MAGIC - 7-1

HAWKS - 4-1

CLIPPERS - 5-2

TRAILBLAZERS - 5-2

SUNS - 5-2

BOBCATS - 4-3

LAKERS - 4-4

HEAT - 3-4

PACERS - 3-4

WARRIORS - 2-3

PACERS - 2-4

CELTICS - 2-5

KNICKS 2-5

MAVS - 2-5

RAPTORS - 1-6

JAZZ - 1-2


Chick-FIl-A Players of the Game - DYNAMIC TopGun 2020-2021

*Winning Team listed first

Cornell (Sean Leddy) - Oregon (Gerrien Floyd)

Ohio State (Cooper Meek) - Texas (Hampton Tolbert)

North Carolina (George Ormond) - Texas (Ford Fehling)

CLIPPERS (Cole Dilliard) - RAPTORS (Cole Pearce)

HAWKS (Nate Downey) - HEAT (Cole Delissio)

MAVS (Drew Garrett) - KNICKS (Andrew Campbell)

SUNS (Ian Basora) - BOBCATS (Will Tessin)

MAGIC (Colton Curtis) - RAPTORS (Jack Doohan)

UCLA (Bennett Holder) - PACERS (Luke Ball)

Army-West Point (Matty Carroll) - South Carolina (Gabe deBuhr)

BLAZERS (Bo Witherspoon) - CELTICS (Christian Belus)

Oregon (Charlie Ball) - Seton Hall (Cooper Bednar)

Syracuse (Brody Keefe) - South Florida (Lee Walker)

Kentucky (Garrett Snyder) - Charlotte (James Yanz)

Davidson (Wes Ward) - Cornell (Matthew Hall)

Seton Hall (Kaleb Johnson) - Fresno St. (Henry McClave)

Syracuse (Quin Pelino) - Michigan St. (Mads Haaber)

Clemson (Jack Rice) - Fresno St. (Caleb Coffey)

LAKERS (Lucas Atkins) - PACERS (Jack Fahy)

South Carolina (Jack Gruendel) - Davidson (Zeb Engstrom)

Rutgers (Brady Sepanski) - Fresno State (Eli Spence)

Ohio State (Cameron Hodes) - Oregon (Ayden Mark)

North Carolina (Vince Miller) - Cornell (Matthew O'Dell)

UCLA (Ryan Speicher) - Michigan St. (Haydn Toth)

CLIPPERS (Drew Parker) - LAKERS (Cooper McLemore)

Kentucky (Matthew Davis) - South Florida (Lee Walker)

Clemson (Ethan Rand) - Seton Hall (Mason Hanham)

CLIPPERS (Ben Mauth) - RAPTORS (Cole Christenson)

HEAT (Will Crawford) - WARRIORS (Evan MacIntyre)

Army-West Point (Jaxson Haynes) - North Carolina (Tucker Wingard)

MAGIC (Marshall Coley) - SUNS (Tyler Roakes)

TRAILBLAZERS (Bo Witherspoon) - PACERS (Jack Fahy)

TRAILBLAZERS (Evan Caldwell) - LAKERS (Dominic Paterno)

Syracuse (Luca Duleba) - Charlotte (Seton Garcia)

UCLA (Evan Walker) - Syracuse (Bishop Kha)

MAVS (Isaiah Wegh) - RAPTORS (Carson Pearce)

Michigan State (Gavin Adams) - South Florida (Sam Koskinas)

HAWKS (Tyler Hendley) - CELTICS (Shaan Patel)

MAGIC (Massie Flippin) - HEAT (Will Celio)

BOBCATS (Anthony Piccirillo) - KNICKS (Brian Gonzalez)

Texas (Andrew Barber) - Cornell (Tyler Babcock)

CELTICS (Aiden Early) - BOBCATS (Cody Merrill)

LAKERS (Harrison Barnett) - RAPTORS (Sebastian Ridgway)

Clemson (Tyler Pease) - Oregon (Ayden Mark)

BOBCATS (Ethan Robitaille) - TRAILBLAZERS (Billy Wilkes)

Clemson (Hines Akers) - Seton Hall (Dylan Glawe)

Oregon (Gerrien Floyd) - Fresno State (Grace McHale)

CLIPPERS (Adam Holden) - PACERS (Caleb Voskuil)

Davidson (Zeb Engstrom) - Texas (Austin Robbins)

South Carolina (Bennett Jordan) - Cornell (Andrew Barber)

Army-West Point (Hayden Talmadge) - Ohio State (Jack McFee)

Charlotte (Nate Tenzer) - South Florida (Jack Baade)

CLIPPERS (Duncan Smyth) - MAVS (Peyton young)

Davidson (Noah Haas) - North Carolina (Tillman Shoenenberger)

Seton Hall (Colton Williams) - Rutgers (Luke Xythalis)

Army-West Point (Will Parrish) - Liberty (Jake Robbins)

MAGIC (Colton Curtis) - JAZZ (Ethan Robitaille)

Michigan St. (Caleb Milligan) - Syracuse (Kenny Smith)

Rutgers (Soren Knutson) - Fresno State (Silas Fikkert)

South Carolina (Grant Byrum) - North Carolina (Nolan Drye)

Ucla (Chase Raskin) - Kentucky (Garrett Snyder)

HEAT (Eric Meeks) - CELTICS (Marco Vaca)

TRAILBLAZERS (Noah Jones) - MAVS (Cole Christenson)

HAWKS (Nate Downey) - LAKERS (Cooper McLemore)

Rutgers (Lucas Bregman) - Seton Hall (Evan Vassil)

Cornell (Tino Delissio) - Oregon (Tyler Surles)

PACERS (Riley Burke) - MAVS (Peyton Young)

Ucla (Bennett Holder) - Charlotte (Brady Knutson)

HEAT (Connor Touranjo) - SUNS (Harrison Martin)

KNICKS (Kyle Dobos) - UCLA (Luke St. John)

WARRIORS (Evan MacIntyre) - LAKERS (Jackson Moore)

LAKERS (Ethan Kowalski) - BOBCATS (Anthony Piccirrillo)

South Carolina (Grant Byrum) - Ohio State (Asher Suttle)

Kentucky (Kenton Gargus) - South Florida (Ben David Wright)

Charlotte (Luke Colwell) - Michigan St. (Owen Green)

MAGIC (Massie Flippin) - CELTICS (Christian Belus)

Ohio State (Anthony Fuller) - Davidson (Colton Goldy)

ARMY-West Point (Witt McCammon) - Texas (Ford Fehling)

Kentucky (Charles Miller) - Syracuse (Michael Keller)

CovDay MS B - North Carolina (Vince Miller)

CovDay MS A (Wisdom) - UCLA (Joe Walker) - Overtime

Oregon (Ayden Mark) - Clemson (Heinz Akers)

MAGIC (Todd Laughtenschlauger) - BLAZERS (Bo Witherspoon)

CELTICS (Brooks Johnson) - WARRIORS (Evan MacIntyre)

Seton Hall (Mason Hanham) - Fresno State (Jacob Coffey)

Michigan State (Hudson Shoup) - Kentucky (Michael Gross)

Army-WestPoint (Matty Carroll) - Davidson (Noah Fikkert)

Cornell (Will Reiland) - Ohio State (Cooper Meek)

South Carolina (Thomas Gaddy) - Texas (Andrew Barber)

LAKERS (Lucas Atkins) - HEAT (Will Crawford) - Overtime

Kentucky (Charles Miller) - Charlotte (Nate Tenzer)

HAWKS (Branch Steadman) - CLIPPERS (Cole Dilliard)

RAPTORS (Sebastian Ridgway) - KNICKS (Kyle Dobos) - Overtime

Ucla (Ryan Speicher) - Syracuse (Brody Keefe) - Overtime

Clemson (Harrison Akers) - Rutgers (Garrett Young)

Fresno State (Silas Fikkert) - Oregon (Charlie Ball) - Overtime

SUNS (Ian Basora) - BOBCATS (Will Tessin) - Overtime

JAZZ (Ethan Kowalski) - MAGIC (Marshall Coley) - Overtime

Kentucky (Braden Houlihan) - South Florida (Lee Walker)

Ucla (Chase McEvoy) - Michigan St (Spencer Powell) - Overtime

Seton Hall (Colton Williams) - Rutgers (Lucas Bregman) - Overtime

BOBCATS (Anthony Piccirello) - MAVS (Brady Beddingfield)

Syracuse (Bishop Kha) - South Florida (Jack Baade)

Charlotte (Harden Hyde) - Cov Day MS Team

SUNS (Tyler Roakes) - CELTICS (Aiden Early) - Overtime

PACERS (Garrett Dean) - RAPTORS (Cole Christenson)

Davidson (Zach Stuebbe) - Oregon (Ayden Mark)

WARRIORS (Zach Bittler) - CLIPPERS (Ben Mauth)

Ohio State (Tyler Blessing) - Texas (Bryce Rozema)

SUNS (Ian Basora) - WARRIORS (Jackson Thompson)

Charlotte (Luke Colwell) - South Florida (BenDavid Wright)

BLAZERS (Adam Clune) - LAKERS (Harrison Barnett)

MAGIC (Marshall Coley) - HAWKS (TBA)

Army (Hayden Talmadge) - Liberty All-Stars (Lee Walker) - Overtime

MAVS (TBA) - KNICKS (TBA)

South Carolina (Grant Byrum) - North Carolina (Caiden Thomas)

Cornell (Brady Murray) - South Carolina (Michael McHale)

SUNS (Luke Barnes) - HEAT (Jordan Winesette)

PACERS (Jaron Wenger) - KNICKS (Aaron Slep)

PLAYOFFS 2021

Army-West Point (Matty Carroll) - Cornell (TBA)

South Carolina (TBA) - Davidson (TBA)

Texas (Austin Robbins) - Oregon (James Ball)

North Carolina (Ethan Williams) - Texas (Hampton Tolbert)

Ucla (Bennett Holder) - South Florida (Jack Greene)



Congrats to the 2019-2020 DYNAMIC TopGun Winter League CHAMPIONS:

Red (5th Grade) Division: North Carolina Tarheels (Robbins); White (MS Younger) Division: Idaho State Bengals (DZ/Strick); Blue (MS Older) Division: Syracuse Orange (Keller/Pelino); HS Division: Carmel SUNS (Hudson)


Congrats to the 2018-2019 DYNAMIC TopGun Winter League CHAMPIONS:

Red (5th Grade) Division: Wake Forest Deacons (Eich); White (MS Younger) Division: Syracuse Orange (Keller/Pelino); Blue (MS Older) Division: Indiana Hoosiers (Burke); HS Underclassman Division: HAWKS (Rimler/Hendley); HS Upperclassman Division: BULLS (James/Gallimore)


Congrats to the 2017-2018 DYNAMIC TopGun Winter League CHAMPIONS:

Red (5th/6th Grade) Division: Syracuse Orange (Keller/Pelino); White (7th Grade): Indiana Hoosiers (Burke); Blue (8th Grade) Division: Latin Hawks (Rimler/Hendley); HS Underclassman Division: WARRIORS (Calamas); HS Upperclassman Division: BULLS (James/Gallimore)


Congrats to the 2016-2017 DYNAMIC TopGun Winter League CHAMPIONS:

Red (5th/6th Grade) Division: Kansas Jayhawks (Johnson); White (6th/7th Grade): NC State Wolfpack (Brooks); Blue (7th/8th Grade) Division: THE Ohio State Buckeyes (Valentine/Strick); Green (8th/9th Grade) Division: Charlotte 49ers (Mark Smith/Josh McCown); HS Underclassman Division: LAKERS (Makarewicz/Molnar); HS Upperclassman Division: BUCS (Gonzalez/Strick)

*DYNAMIC has Basketball League Champions going back over 10 years, but we list the previous 4 years of Champions

X